Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Dodane przez basiat dnia Październik 23 2016 21:54:37
W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
W tym okresie biblioteki proponują uczniom udział w różnorodnych akcjach czytelniczych: konkursach, wystawach, spotkaniach autorskich i innych.

Nasza biblioteka w ramach obchodów święta wyeksponowała w holu szkolnym gazetkę o technikach szybkiego czytania, zaproponowała uczniom udział w II Wielkim Maratonie Czytelniczym dla szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego „Na literackim szlaku” (IX 2016 – III 2017) oraz w konkursie Misja - książka! - ogólnopolskim turnieju literackim, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych współzawodniczyć będą w tworzeniu własnej książki.
W ramach maratonu „Na literackim szlaku”, zadaniem uczestników będzie przeczytanie w miesiącu jednej z niżej wymienionych książek:
- Erich Fromm, - „O sztuce istnienia” (tylko część I i część II)
- Glukohovsky Dmitry - „Metro 2034”
- Bruno Schulz – „Sanatorium Pod Klepsydrą”
- Tarjeji Vesas „Pałac lodowy"
- Warda Małgorzata - „5 sekund do io"
- Żukowska Izabela „Teufel”
i wzięcie udziału w teście ze znajomości treści lektury miesiąca.
5.10.br. odbył się pierwszy test wiedzy o „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruna Schulza, w którym uczestniczyło 10 czytelników. Wyniki testu zostały przesłane do głównego organizatora - Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Etap szkolny wygrała Wiktoria Gorzelak z klasy 1c uzyskując dwanaście punktów na dwadzieścia możliwych do zdobycia.

7 października br. w bibliotece po raz drugi zorganizowano „Dzień Głośnego Czytania” – dla dzieci z Ogniska Wychowawczego w Tczewie.
Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów detektywistycznego opowiadania pt. „Marcel i tajemnica profesora” Anny Boderek-Pocheć oraz „Banialuk do zabawy i nauki” Agnieszki Frączek. Lektorki – uczennice klasy 1c - zadawały dzieciom pytania, dotyczące treści czytanych książek i otrzymywały prawidłowe odpowiedzi, co świadczyło, że młodsi koledzy i koleżanki z uwagą słuchali tekstu.
Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały także zagadki o bibliotece, książce i bohaterach bajek oraz wykonywały piękne zakładki do książek.
Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem w sali 13.

Organizatorkami imprezy czytelniczej były panie B. Tomaszewska i M. Przytuła oraz uczennice klasy 1c technikum w zawodzie technik obsługi turystycznej.

Od października br. biblioteka szkolna wzbogaca swe zbiory o książki marzeń swoich czytelników, zakupowane w ramach realizacji priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 oraz zachęca do ich wypożyczania i czytania.

Rozszerzona zawartość newsa